POTRZEBNE INFORMACJE

Obywatele Polski mogą przekroczyć granicę Czarnogóry na podstawie ważnego Paszportu lub Dowodu osobistego ważnego minimum 90 dni i przebywać na jej terytorium w celach turystycznych do 90 dni. Na terytorium Czarnogóry obowiązuje polska Zielona Karta.

Banki i karty płatnicze Bankomaty są niemal w każdym mieście. Karty MasterCard, Maestro i Visa są akceptowane w wielu sklepach i stacjach benzynowych, inne karty są akceptowane w niektórych bankach.

W Czarnogórze znajduje się pięć parków narodowych:
-Park Narodowy Durmitor (39 000 ha) – założony w 1952 roku
-Park Narodowy Biogradska Gora (5 650 ha) – założony w 1952 roku
-Park Narodowy Lovcen (6 220 ha) – założony w 1952 roku
-Park Narodowy Jeziora Szkoderskiego (40,000 ha) – założony w 1983 roku
-Park Narodowy Prokletje (16 630 ha) – założony w 2009 roku

Oraz szczypta historii:
Czarnogóra – Montenegro jest samodzielnym i niepodległym państwem dopiero od 21 maja 2006 roku kiedy przeprowadzono referendum niepodległościowe- jego wynik zadecydował o odłączeniu się Czarnogóry od Serbii, z którą była w federacji od 2002 roku. Czarnogóra jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Rady Europy, Unii Europejskiej a od 2017r. roku NATO.

Nazwa „Czarnogóra” używana była już w XIII wieku i według legendy pochodzi ona od góry Lovcen gęsto porośniętej lasem, który z daleka wędrowcom wydawał się ciemny, prawie czarny.

Jest jednym z najmłodszych bałkańskich państw. Historia tego niewielkiego kraju jest różnorodna i obfita w wydarzenia. Jej dzisiejszych terenach zamieszkiwali Iliryjskie plemię (VII w. p.n.e od którego nazwę wzięło miasto Duklja), za czasów rzymskich tereny Czarnogóry wchodziły w skład prowincji Dalmacji. W VII wieku zamieszkiwali tu Słowianie i pewna ich grupa utworzyła księstwo Zeta. Księstwo to zostało podbite przez Turków Osmańskich a ówczesny książę Zety Ivana Crnojevića został zmuszony do ucieczki wraz z dworem do miasta Cetinje- Cetyni, która wkrótce stała się nowym ośrodkiem władzy i siedzibą założonego przez księcia monastyru Świętej Bogurodzicy. Na terenach położonych wysoko w górach powstało autonomiczne państewko pod władzą władyków, a później od XVII wieku prawosławnych, dziedzicznych biskupów z rodu Petrović – Niegosz. W 1855r. powstała pierwsza konstytucja Czarnogóry. W 1862r., po kolejnym konflikcie z Turcją, podpisano układ pokojowy potwierdzający wytyczone granice i uznający niepodległość o tego nowego państwa. Akt ten umożliwił międzynarodowe uznanie Czarnogóry.

W trakcie I wojny światowej (1914–1918) Czarnogóra opowiedziała się po stronie Ententy, była okupowana przez wojska Austro-Węgier i Niemiec. Następnie weszła w skład Królestwa Serbów Chorwatów i Słoweńców, przekształconego w królestwo Jugosławii.

Podczas II wojny światowej (1941–1944) Czarnogóra była okupowana najpierw przez Włochy, a następnie przez Niemcy. Podczas głosowania w 1949 roku weszła w skład Federacyjnej Republiki Jugosławii.

Czarnogóra to kawałek ziemi pełny wszystkiego: dzikich plaż, gór, jezior, równin, historycznych miejsc i dynamicznie rozwijających się miast. Nazywana również „perłą Bałkanów”.Nie jest jednak tak zatłoczone jak na przykład Chorwacja, ani tak znane jak choćby Macedonia. Jednak ten uroczy zakątek Bałkanów wart jest tego, aby mu poświęcić choć kilka dni w podróży po tym regionie Europy.

Święta obchodzone w Czarnogórze:

1 stycznia – Nowy Rok,
7-8 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie
27 kwietnia – Dzień Konstytucji
1-2 maja – Święto Pracy
9 maja – Dzień Zwycięstwa
21 maja – Święto Niepodległości
13 lipca – Dzień Państwowości Czarnogóry
11-15 sierpnia 2019 -muzułmańskie Święto Ofiarowania(święto ruchome)
29-30 listopada – Dni Republiki

ZAREZERWUJ APARTAMENT SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI